نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 56/ تیر 96
هیپر تیروییدیسم و ملاحظات دندانپزشکی

 


هیپرتیرویید بیماری غده تیرویید است که به افزایش T3 ,T4در جریان خون را می گویند .تیروتوکسیکوز تنها بیماری غده تیرویید است که در آن بحران حاد رخ داده و در جراحی دهان اهمیت ویژه و اولیه دارد. از علل این بیماری می توان به بافت تیروییدی نابجا، تیروتوکسیکوز، آدنوم تیرویید، تیروییدیت حاد، غذاهای حاوی هورمون تیرویید و بیماری هیپوفیز اشاره کرد. شایع ترین علایم این بیماری شامل عصبی شدن، خستگی، تپش قلب، تحمل نکردن گرما، از دست دادن وزن، پوست گرم و مرطوب، سیمای گلگون، اریتم کف دست، عرق بیش از حد، پیگمانتاسیون ملانین بیش از حد پوست، موهای ترد وشکننده، ناخنهای نرم و اگزوفتالمی(بیرون زدگی گلوب به علت تجمع چربی در اوربیت) می باشد. نکته قابل توجه این است که هر چقدر سن بالاتر می رود از دست دادن وزن و کاهش اشتها شایعتر و تحریک پذیری و تحمل نکردن گرما کمتر می شود.

هیپر تیروییدیسم طولانی مدت می تواند به نارسایی قلبی منجر شود. تشخیص هیپرتیروییدیسم توسط روش های لابراتواری مستقیم یا غیر مستقیم اندازه گیری میزان هورمون می باشد. درمان هیپرتیروییدیسم توسط داروهای بلاک کننده سنتز هورمون یا تیروییدکتومی یا هر دو است.

دندانپزشک باید این بیماری را با گرفتن تاریخچه و معاینه شامل دیدن و معاینه غده تشخیص دهد. در بررسی تاریخچه پزشکی بیمار اگر به هیپرتیروییدیسم شدید مشکوک شدیم نباید غده را لمس کنیم زیرا لمس می تواند باعث تحریک غده و بحران تیروئیدی Thyroid Crisis شود.

شایع ترین وضعیتی که یک بیمارنسبتاً سالم به نظر می رسد وارد فاز اورژانس ناشی از اختلال عملکرد تیرویید می شود طوفان تیروییدی و بحران تیروییدی می باشد. طوفان تیروییدی ممکن است توسط عفونت جراحی یا تراما، حاملگی یا سایر استرس های فیزیولوژیک و احساس تحریک ایجاد شود.

اگر فرد مبتلا به هیپرتیروییدیسم عفونت دهانی داشته باشد باید پزشک معالج وی را مطلع کرد خصوصاً وقتی که بیمار علامتدار باشد. اگر بیمار به هیپرتیروییدیسم کنترل نشده مبتلا باشد نباید از آتروپین یا محلول با مقادیر زیاد اپی نفرین استفاده شود.

از تدابیر درمانی دندانپزشکی در این بیماران این است کهجراحی را تازمانی که بیماری به خوبی کنترل شود به تعویق انداخت؛ قبل از جراحی ،حین عمل و بعد از آن نبض و فشار خون بیمار راکنترل کرد؛ مقدار مصرف اپی نفرین را محدود کرد؛ و از نخ زیر لثه استفاده کرد.

از علایم ایجاد طوفان تیروییدی در این بیماران حین انجام اعمال دندانپزشکی، بی قراری، تب، تاکی کاردی، ادم ریوی، لرزش، عرق، گیجی و کوما می باشد.


در صورت ایجاد بحران تیروییدی اقدامات زیر باید انجام گیرد:

استفاده از حوله مرطوب و خنک

تزریق هیدرو کورتیزون 100-300 میلی

انفوزیون وریدی گلوکوز هیپرتونیک

چک علایم حیاتی

در صورت نیاز احیای قلبی

تجویز داروهای ضد تیروییدی

همچنین کنترل بیماران در هنگام حمله تیروییدی خاتمه عمل و اطلاع دادن به اورژانس و خونسرد نگه داشتن بیمار است. بیمار باید تا انتقال به بیمارستان خنک نگه داشته شود  و داروهای ضد تیروییدی و داروهای بلاک کننده سمپاتیک را می توان در این بیماران تجویز کرد.

  

منابع :

نجف پور،امیر حسین.چکیده مراجع دندانپزشکی.انتشارات شایان نمودار ،نوبت چاپ دوم ،نابستان 1394. صفحات 18-23

 

 
  

ماهنامه الکترونیکی سیب/ تیر 96

 

 

 
 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  947
بازدیدکنندگان برخط:  1