نشریه الکترونیکی سیب/ شماره 56/ تیر 96
سرطان تیروئید

 

مقدمه:

سرطان ها از مهم‌ترین بیماری های غیر واگیر هستند که بار بیماری عمده ای را به جامعه تحمیل می‌کنند. سرطان دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه است. در حال حاضر سرطان عامل 12% مرگ و میر در سراسر جهان است و در سال های آینده روند رو به رشدی خواهد داشت. انتظار می رود تعداد موارد جدید در دنیا به 15میلیون  نفر در سال 2020 افزایش یابد که حدود 60% این موارد جدید درکشورهای کمتر توسعه یافته جهان ایجاد می شوند. تغییر در سبک زندگی، کنترل نسبی بیماری های واگیر، افزایش عوامل خطر محیطی و مسن شدن جمعیت، از عوامل افزایش بیماری سرطان در چند دهه اخیر محسوب می‌شوند.

در ایران سرطان سومین عامل مرگ و میر است و سالانه بیش از 30000 نفر درکشور جان خود را در اثر این بیماری از دست می‌دهند. تخمین زده می شود که بیش از 7000 مورد سرطان جدید در کشور اتفاق می‌افتد. از طرفی با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی انتظار می‌رود موارد بروز سرطان در دهه آینده به دو برابر افزایش یابد. بنابراین نظام مراقبت موارد سرطانی به عنوان یکی از اولویت های اصلی نظام بهداشتی درمانی مطرح است. بادانش فعلی بشر، پیشگیری از بروز سرطان ها با کنترل عوامل خطر مقدور و تشخیص زودرس با هدف درمان قطعی در مورد بسیاری از سرطان ها امکان پذیر است.

تخمین زده می شود که بیش از یک سوم تمام موارد سرطان ها قابل پیشگیری و یک سوم دیگر به شرط تشخیص زود هنگام ، بالقوه درمان پذیر می‌باشند.


انواع سرطان تیروئید

بسته به نوع سلول های سرطانی در زیر میکروسکوپ چهار نوع اصلی سرطان تیروئید وجود دارد.

1- پاییلری

2- فولیکولر

3- مدولاری

4- آناپلاستیک


عوامل افزایش خطر ابتلا به سرطان تیرویید:

• سن :
سرطان تیرویید اغلب اوقات در سنین بین 65-25 سال اتفاق می‌افتد.
مواجهه با پرتوها:

افرادی که در معرض اشعه بوده اند یا دردوران نوزادی یا کودکی اشعه درمانی در منطقه سرو گردن داشته اند خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان تیرویید دارند. سرطان ممکن است 5 سال بعد از رویارویی با اشعه ظاهر شود. گاهی این اتفاق حتی 20 سال یا بیشتر رخ می‌دهد.
جنس و سن:

ندول خوش خیم تیرویید و سرطان های تیرویید، اغلب در زنان شایع تر از مردان است. سرطان تیرویید پاپیلاری و فولیکولار بیشتر در سنین 50-30 سال دیده می شوند. در حالی که ندول تیرویید خوش خیم و سرطان تیرویید می‌تواند در هر سنی بروز کند.
شیوه های زندگی:

تنباکو و الکل به عنوان عوامل اصلی ابتلا به بیشتر انواع سرطان سرو گردن (شامل سرطان های دهان، گلو و مری) می‌باشند. اما هیچیک به عنوان عوامل مستعد کننده ابتلا به سرطان تیرویید شناخته نشده اند. سرطان پاپیلاری و فولیکولار، در مناطقی از جهان که مردم در رژیم غذایی شان کمبود ید دارند شایع تر است. در این مناطق ید رژیمی به صورت ید اضافه شده به نمک در طبخ غذا و به هنگام صرف غذا ، درنظر گرفته شده و برای درمان به‌کار می‌رود.


 

صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ تیر 96

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  483
بازدیدکنندگان برخط:  1