نشریه الکترونیکی سیب - شماره 50 - دی 1395
بهداشت روانی در کارنرگس هوشیار

امروزه نداشتن سازش و وجود اختلالات رفتاري در جوامع انساني بسيار مشهود و فراوان است و در هر طبقه و صنفي، اشخاص نامتعادلي زندگي مي كنند. بنابراين در مورد همه، اعم از كارگر، محصل، پزشك، دانشجو، استاد دانشگاه و .... خطر ابتلا به ناراحتي هاي رواني وجود دارد. به عبارت ديگر هيچ فرد انساني در برابر امراض رواني مصونيت ندارد از اين رو موضوعي به عنوان بهداشت رواني مطرح شد تا راهكاري براي حل اين معضلات باشد (شاملو، 1376).

 
چند تعریف از بهداشت روانی یا سلامت فکر:                     

1.     کارشناسان سازمان بهداشت جهانی

«سلامت فکر عبارت است از قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران، تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه و مناسب»(فصلنامه اصول بهداشت روانی، سال هشتم).

2.     دکتر میرکمالی

بهداشت روانی عبارتست از پیشگیری از پیدایش بیماری روانی و سالم سازی محیط روانی تا افراد جامعه (سازمان) بتوانند با برخورداری از شخصیت و روان متعادل با عوامل محیط خود رابطه برقرار کنند و در راه تأمین نیازها، شکوفایی استعدادها و رسیدن به هدفهای متعالی فردی و اجتماعی خود بکوشند.

3.     بهداشت روانی در اسلام

در اسلام بهداشت روانی به معنای بهداشت نفس انسانی است. تعریف بهداشت روانی در اسلام عبارتست از اصول و روشهای مشروعی که در وهله اول باعث تأمین، ایجاد و حفظ و در وهله دوم تقویت و تکامل سلامت نفس و در وهله سوم به درمان بیماریهای روانی انسان مسلمان تا رسیدن به مرتبه کمال مطلق توجه دارد. منظور از اصول و شیوه های مشروع شیوه های علمی و عملی است که در دستورات اسلام آمده است و به کار بستن آنها باعث سلامت روان انسان می شود. منظور از تأمین بیشتر به جنبه بهداشتی و پیشگیری قضیه مربوط است. در اسلام پیشگیری مقدم بر درمان است. تقویت و تکامل هم باعث سیر و حرکت تکاملی انسان می شود. منظور از نفس نیز توجه بهداشت روانی اسلام به صورت صرف و ذاتی به بهداشت روحی و قلبی نیست (صدری، غباری بناب، و کجباف، 1388).

 

تعریف بهداشت روانی در محیط کار

1. بهداشت روانی در کار یعنی پیشگیری از پیدایش بیماریهای روانی و سالم سازی محیط روانی به نحوی که کارکنان سازمان بتوانند ضمن برخورداری از تعادل روانی قادر به ایجاد روابط مطلوب با محیط کار باشند و در سازگاری با همکاران افراد تحت نظارت و رؤسای خود و دستیابی به هدفهای خویش موفق باشند. معنی کلی پیشگیری عبارتست از فراهم آوردن عواملی که مکمل یک زندگی سالم و طبیعی باشد(ساعتچی، 1387).
2.
بهداشت روانی عبارتست از فعالیتی که باعث می شود فرد با محیط کار خود به خوبی سازگار شود و برداشت یا نگرش او در محیط کارش چنان باشد که باعث ناراحتی و پریشانی روانی خود او و افراد تحت نظارت، همکاران و رؤسای او نگردد. به زبان ساده تر بهداشت روانی یعنی فعالیت برای کاهش احتمال دچار شدن کارکنان هر سازمان به پریشانی روانی، اضطراب، ناراحتی های روان تنی و پریشانیهای شدید روانی (عباس زادگان، 1384).

3.
از دیدگاه مدیران بهداشت روانی در محیط کار یعنی چاره اندیشی در مقابل پیدایش پریشانی های روانی و اختلالهای رفتاری در کارکنان سازمان و سالم سازی محیط و فضای روانی کار و بهبود مناسبات کارکنان (عباس زادگان، 1384).
صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 95

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  702
بازدیدکنندگان برخط:  1