نشریه الکترونیکی سیب - شماره 50 - دی 1395
شلغم بخورید...
فرزانه رمضانی

شلغم TURNIP

نام علمی Brassica Napus

بهترین داروی گیاهی که خواص فوق العاده ای دارد و در درمان بسیاری از بیماری های دیگر مؤثر است شلغم می باشد.

 
گیاه شناسی

 شلغم گیاهی است با برگ های ناصاف و بریدگیهای زیاد به رنگ سبز و سفید. ریشه آن غده ای و به شكل های گرد یا دراز به رنگ سفید با لكه های بنفش می باشد.

میوه شلغم مانند غلافی باریك و دراز است که در آن چند دانه سیاه وجود دارد.

 شلغم خوب دارای مشخصات زیر است:

باید سفت و تو پر باشد؛ در غیر این صورت کهنه بوده و نفخ آن زیادتر است. پوست شلغم باید براق، شفاف و صاف باشد. شلغم باید سنگین و درون آن روشن و شفاف باشد. شلغم‌های کوچک، شیرین‌تر و شلغم‌های بزرگ مۆثرترند!

 
خواص داروئی:

 شلغم از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است.

خواص شلغم آنقدر زیاد است كه می توان گفت این گیاه برای هر دردی درمان است و اگر مردم می دانستند كه این گیاه چقدر فایده درد تمام باغچه های خانه خود را شلغم میكاشتند و هر روزه از آن استفاده می كردند.

شلغم در فصل زمستان رویش خوبی دارد و این نشان می‌دهد فصل رویش هر میوه متناسب با خواص آن است، زیرا شلغم تأثیر بهسزایی در درمان سرماخوردگی دارد. بنابراین سعی كنید كه در فصل زمستان برای پیشگیری از سرماخوردگی و بیماریهای تنفسی چند بار در هفته شلغم بخورید شلغم پخته بهترین صبحانه است. بدن را تمیز می کند و مواد سمی را ازبدن خارج می سازد. همانطور که در بالا گفته شد آب شلغم خام خواص بیشتری از شلغم پخته دارد به شرطی كه معده شما را ناراحت نكند.


نظر ابن سینا درباره شلغم:

دانشمند نامی ایران در کتاب قانون راجع به شلغم گفته است: شلغم یا شلجم بیابانی و کاشتنی دارد. شلغم کاشتنی از بیابانی کم غذاتر است. طبیعت هر دو نوع مرطوب و گرم است. شلجم پخته با گوشت چرب، سینه و گلو را نرم می‌کند. شلغم در معده زیاد ماندگار است. گویند خوردن شلغم خام و پخته به نفع چشم است. آبش ادرار آور است. شلغم قوای جنسی را زیاد می‌کند و تخم آن نیز همین خاصیت را دارد.

شلغم را با چی و برای چی بخوریم؟

 

شلغم یک ماده غذایی مغذی، تقویت کننده چشم و برای مبتلایان به سنگ کلیه نیز مفید است.

 مصرف شلغم افراد را در برابر بیماری‌های پوستی بیمه می‌کند و در بهبود جوش صورت مأثر است. افرادی که مبتلا به جوش صورت و اگزما هستند، چنانچه هر روز مقدار کمی شلغم خام بخورند نیاز بدن آن‌ها به گوگرد برطرف شده و در نتیجه جوش صورت آن‌ها از بین خواهد رفت.

در تقویت تخمدان‌ها نقش اساسی دارد و رحم را برای پرورش نوزادی سالم و قوی، تقویت می‌کند.

آرام‌بخش و ترمیم‌کننده سریع زخم‌ها بوده، برای تقویت کبد مفید است.

به علت داشتن فیبر، پاک‌کننده قوی روده‌هاست و خواص تسکین‌دهنده شلغم، آن را به داروی طبیعی خواب‌آور تبدیل کرده است. برای بهبودی شقاق، شستشوی ناحیه مبتلا با آب جوشانده شلغم مفید است. 

شلغم در درمان برونشیت، مشکلات تنفسی و آسم مؤثر است.

بهترین شیوه مصرف شلغم به صورت بخارپز، سوپ و یا آش است. بهتر است در ساعات اولیه صبح مصرف شود.

قرقره کردن آب شلغم گلودردهای باکتریایی را نیز تسکین می‌دهد.

در شلغم مقادیر فراوان ویتامین C موجود است، همچنین شلغم نقش آنتی اکسیدان دارد و از تشکیل رادیکال‌های آزاد در بدن جلوگیری می‌کند.

شلغم ماده‌ای اشتها آور است که آب آن در تنظیم خون نقش دارد.

مقدار فراوان فسفر موجود در شلغم به تقویت حافظه و سیستم عصبی کمک می‌کند.

املاح کلسیم و منیزیم موجود در شلغم بر رشد استخوان‌های کودکان و تقویت اسکلت زنان باردار نیز تأثیر می‌گذارد.

به دلیل مقادیر فراوان آهن آن جز میوه و سبزیجات خون‌ساز به شمار می‌رود.

عصاره شلغم پاک کننده بدن است و شلغم در دفع اسید اوریک و رفع سنگ‌های کلیه هم نقش دارد. درمان شب کوری از دیگر خواص شلغم است . به علت داشتن فیبر، پاک‌کننده قوی روده‌هاست و خواص تسکین‌دهنده شلغم، آن را به داروی طبیعی خواب‌آور تبدیل کرده است.

 
درکل باید گفت:

ترشي شلغم بهترين نوع ترشي است زيرا مقوي معده و روده ها و اشتها آور است. اگر گلو درد داريد آب پخته شلغم را قرقره كنيد. آن هايي كه حافظه ضعيف دارند حتما بايد شربت بخورند زيرا ثابت شده است كه شلغم حافظه را تقويت مي كند. شلغم شب كوري را درمان مي كند. شلغم به علت داشتن ويتامين B1 علاج كم خوني است. شلغم براي رشد و نمو استخوان ها مفيد است بنابراين زنان باردار و شیرده حتما بايد از آن استفاده كنند. زن حامله اي كه در مدت بارداري شلغم خورده باشد بچه اش زودتر رشد كرده ، زودتر حرف مي زند و حتي زودتر راه مي افتد و در مقابل امراض مقاومت بيشتري خواهد داشت. آنهايي كه غده تيروئيدشان كم ترشح مي كند بايد حتماً شلغم بخورند زيرا شلغم بهعلت داتشن يد فراوان ترشحات غده تيروئيد را تنظيم مي كند. شلغم مهمترين گياه ضد سرطان است و حتي گسترش سرطان را متوقف مي كند. شلغم درمان بسياري از بيماريهاي پوستي است.

 شلغم را با آویشن بخورید:

از آنجایی که شلغم نفاخ و دیر هضم است بهتر است آن را با مصلح آویشن یا زیره مصرف کرد.

شلغم مزاج گرم و معتدل دارد و ضمن خاصیت صاف کنندگی سینه داروی مؤثری در درمان مبتلایان به سرفه نیز می‌باشد.

شلغم یک ماده غذایی مغذی، تقویت کننده چشم بوده، برای مبتلایان به سنگ کلیه نیز مفید است.

  

منبع : تبیان -/ف و نشریه دارو پزشکی - شماره 61


ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 95

 

 

 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  524
بازدیدکنندگان برخط:  1