نشریه الکترونیکی سیب - شماره 50 - دی 1395
مسمومیت هااز سال 1970 با تصویب این قانون که سموم و مواد خطرناک در ظروفی که کودکان قادر به باز کردن درب آن نباشند، تولید گردد، بروز مسمومیت کودکان، کاهش قابل توجه ای یافته است. بر خلاف این آمار ها، باز هم خطر مسمومیت در کودکان کمتر از 6 سال زیاد است. کودکان با مواد مختلف مسموم می شوند، گرچه مواد خانگی مسمومیت های شدید ایجاد نمی کنند.

علت 90% از مسمومیت ها در دسترس بودن سموم خانگی برای کودکان می باشد. شایعترین موادی که به مسمومیت کودکان منجر می شوند به شرح زیر می باشند:

  محصولات آرایشی و بهداشتی (عطر، ادکلن، محلول پس از اصلاح)

  محصولات شوینده (پاک کننده های حاوی هیدروکلراید و مواد ضد عفونی کننده )

  مسکن ها (استامینوفن، ایبوپروفن)

  گیاهان (محرک های غیر سمّی دستگاه گوارش، اگزالات ها)

  اجسام خارجی، اسباب بازی ها و اشیای ریز

خصوصیا ت تکاملی بچه های کوچک، آن ها را در معرض خطر مسمومیت قرار می دهد. شیر خواران و کودکان نوپا، سعی می کنند با چشیدن، محیط اطراف خود را کشف کنند و از آنجا که حس چشایی در این سن، کمتر تکامل یافته است ممکن است خیی از مواد غیر قابل خوردن را بخورند.


رفع آلودگی از معده:

درمان کودکانی که به طور حاد اقدام به مصرف سموم کرده اند، اخیراً با توجه به اینکه شواهدی دال بر مفید بودن عملیات سم زدایی معدی به عنوان یک راهکار روتین درمانی، به دست نیامده است، دستخوش تغییراتی شده است. در مسمومیت ها، تحریک به استفرا غ و شستشوی معده با توجه به خطراتی که دارد توصیه نمیشود.

استفادهی تکنیک های سم زدایی معده، به زمان مصرف سم، مقدار مصرف، ترکیب و مواد آن و احتمال بیماری زایی و مرگ و میر ناشی از آن سم، بستگی دارد .


انواع شایع مسمومیت در کودکان

اسید یا قلیاهای قوی: مواد شوینده توالت، دستشویی و گاز پاک کن ها  - پودر های ماشین ظرف شویی  - باتریها –شیشه پاک کن ها – مواد تمیز کننده دندان – سفید کننده ها

سفید کننده های خانگی که خورده می شوند به ندرت سبب بروز عوارض جدی می شوند . مایعات بیشتر از مواد حبّه ای ایجاد مشکل می کنند.


درمان :
تحریک به استفراغ ممنوع است. آب یا شیر رقیق به کودک بدهید (حداکثر تا 120 میلی لیتر) . سعی نکنید از مواد خنثی کننده استفاده کنید. زیرا خنثی سازی به واکنش اگزوترمیک منجر می کند و سوختگی های شیمیایی شدید ایجاد می کند.

  راه هوایی را باز نگه دارید مسکّن تجویزکنید .

  کودک نباید هیچ چیز بخورد .

  برای درمان تنگی مری ممکن است جراحی اتساعی لازم باشد.

هیدروکربن ها: کازولین، نفت چراغ، روغن های معدنی (موجود در پولیش مبلمان)، گاز فندک، تربانتین، تینر نقاشی .صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 95

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  439
بازدیدکنندگان برخط:  1