نشریه الکترونیکی سیب - شماره 50 - دی 1395
بیماری گال چیست؟ 

بهنام لشگرآرا

بیماری گال یا جرب یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است که علاوه بر خارش شدید،جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. این بیماری از هجوم موجودات ریز به نام مایت به وجود می آید که با چشم دیده نمی شوند و تقریباً به اندازه نوک سوزن هستند. مایت‌ها پس ازنشستن بر روي پوست شروع به حركت می کنند، پس از پيدا كردن محل مناسب به داخل پوست نفوذ کرده، تونل حفر کرده، در داخل تونل تخم گذاری می کنند. واکنش بدن به تخم های مایت باعث خارش شدید می شود.


چه کسانی به گال مبتلا می شوند؟

همه افراد جامعه می توانند به گال مبتلا شوند. برای ابتلا به گال فرقی بین مرد یا زن، پیر یا جوان شهری یا روستایی و فقیر یا ثروتمند وجود ندارد و در تمام طبقات اجتماعی این بیماری دیده می شود.


بیماری گال چگونه انتقال می یابد؟

     در اثر تماس پوست یک فرد بیمار با پوست فرد سالم، مایت که عامل بیماری گال است منتقل می شود، زیرا مایت‌ها قادر به پریدن یا پرواز کردن و جهیدن نیستند.

         خوابيدن در رختخواب فرد آلوده.

         دست دادن و درآغوش كشيدن فرد آلوده به گال.

         انتقال از طريق پوشاك بهویژه لباس هاي زير، لباس خواب، لوازم خواب مانند ملحفه، پتو، كيسه خواب و بالشت.

         استفاده از لوازم شخصي فرد آلوده مانند حوله، كيسه حمام و صابون حمام.

         تماس با وسایل آرایشگاه‌ها که برای فرد مبتلا به گال استفاده شده اند.

         تماس كودكان با يكديگر هنگام بازی مخصوصاً در مهدكودك‌ها و استفاده از وسايل اسباب بازي یکدیگر.

تجمع افراد در يك محل مانند سربازخانه‌ها، و پرستاری از بیمار مبتلا به گال نقش زیادی در انتقال بيماري دارد

برای انتقال بیماری گال تماس فیزیکی با فرد یا وسایل او لازم است

 

 بیماری گال چه علایم و نشانه‌هایی دارد؟

خارش شدید پوست به خصوص در شب‌ها:  شایع ترین علامت این بیماری خارش شدید است. خارش می تواند آن قدر شدید باشد که فرد را در تمام شب بیدار نگه دارد.

جوش‌ها و دانه‌های پوستی: در بسیاری از بیماران، گال خود را به شکل جوش یا دانه‌های پوستی قرمز رنگ نشان می دهد که معمولاً پشت سر هم و در یک خط قرار می گیرند.

زخم و جراحت‌ها:  خارش پوست و خاراندن شدید آن می تواند به زخم و جراحت پوست منجر شود. عفونت عارضه شایع این زخم های پوستی است. 

سخت ‌شدن پوست:  زمانی که فرد به نوع شدید بیماری گال مبتلا باشد، خشکی و سخت شدن پوست عارضه قطعی خواهد بود. در نوع شدید بیماری. حرکت بیشتر مایت در پوست و حفر کانال‌های زیر پوستی توسط آنها شدت خارش را افزایش می دهد.

خارش شدید پوست در بیماری گال قطعاً به خاراندن مداوم منجر میشود و این خاراندن احتمال ایجاد و گسترش عفونت در پوست فرد را افزایش میدهد.

صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 95

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  441
بازدیدکنندگان برخط:  1