ارایه مشاوره به پزشکان خانواده ...

ejournal ejournal

1395-9-22

ارایه مشاوره به پزشکان خانواده، متخصصان و کارشناسان برای ترویج تغذیه با شیر مادر در شیراز

 در کارگاه دو روزه تغذیه با شیر مادر به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نقش استفاده از شیر مادر در مصونیت فرزندان در برابر بیماری ها در آینده، مورد تاکید قرار گرفت و پزشکان خانواده، متخصصان، کارشناسان و مشاوران بیمارستانی در این زمینه آموزش دیدند.

به گزارش "وب دا" در شیراز، کارگاه دو روزه تغذیه با شیر مادر، با حضور 350 پزشک عمومی، متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان و مشاوران شیردهی منتخب از بیمارستان ها و مراکز بهداشتی دانشگاه، در مجتمع ولایت، برگزار شد.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این کارگاه، با بیان اینکه در طرح تحول نظام سلامت، برنامه ها از درمان محوری به سلامت محوری سوق داده شده است، گفت: بر همین اساس، با اقدامات پیشگیرانه، تلاش می کنیم که با برنامه ریزی مؤثر در سلامت، نیاز به درمان کاهش یابد.

دکتر "محمدجواد مرادیان"، یکی از مزایای تغذیه کودک با شیرمادر را کاهش بار بیماری های عفونی، گوارشی و تنفسی در دوران کودکی عنوان کرد.

او ادامه داد: بر اساس پژوهش ها، کودکانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، در آینده نیز کمتر دچار بیماری های قلبی عروقی، فشارخون، چاقی و دیابت می شوند.

دکتر مرادیان اضافه کرد: با برنامه ریزی در زمینه آموزش، مشاوره شیردهی به پزشکان متخصص و مشاوران در امر شیردهی، همچنین افزایش مهارت و توانمندی این گروه، می توان میزان تجویز شیر مصنوعی را کاهش داده و آینده بهتری را در سلامت نسل های بعدی جامعه شاهد باشیم.

 

 

مسوول برنامه نوزادان و کودکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم در حاشیه برگزاری این کارگاه، گفت: شرکت کنندگان در این کارگاه، با اهمیت تماس پوستی مادر و نوزاد، تغذیه در ساعت نخست زندگی، وضعیت های شیردهی در تک قلویی و چند قلویی، نوزادان نارس و هم چنین تکنیک های شیردوشی و استفاده از ابزار در شیردهی آشنا شدند.

"ثریا زحمتکش" تاکید کرد: با توجه به نقش مهم مشاوره شیردهی و ایجاد اعتماد به نفس در مادران، لازم است با اقدامات این چنینی بسترهای ترویج این فرهنگ را فراهم آوریم.

"اعظم عباسی"، کارشناس شیر مادر معاونت بهداشتی هم گفت: برنامه های وسیعی برای راه اندازی مراکز مشاوره شیردهی در استان پیش بینی شده است و امیدواریم با همکاری پزشکان و تربیت مشاوران شیردهی، بتوانیم گامی مؤثر برای ارتقای برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر برداریم.

این کارگاه دو روزه که با حضور دکتر "محمود راوری"، عضو کمیته کشوری شیر مادر و به همت مدیریت سلامت خانواده و جمعیت معاونت بهداشتی برگزار شد، با بازدید از بیمارستان کوثر و آموزش عملی به کارکنان بیمارستان و تعدادی از مشاوران منتخب شیراز در زمینه مهارت شیردهی، به پایان رسید.

پایان خبر