نشریه الکترونیکی سیب - شماره 50 - دی 1395
گزارش آمار مقایسه ایدکتر کریمی مدیر کل انتقال خون استان فارس:

مردم فارس در ماه های محرم و صفر بیش از بیست و پنج هزار  واحد خون اهدا کردند.

    همچنان   چشم انتظار اهداکنندگان خون هستیم . 

به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان فارس، صبح روز شنبه سیزدهم آذر ماه مدیر کل انتقال خون فارس آمار خونگیری در دوماهه محرم و صفر را اعلام نمود .

دکتر کریمی  با  اشاره به رسالت سازمان  انتقال خون که تهیه ی خون و فرآورده خونی کافی و سالم  برای بیماران ونیازمندان  است از اهداکنندگان مستمر خون به عنوان سرمایه ملی یاد کرد وکلیه اقشار جامعه بخصوص بانوان راجهت اهدای خون دعوت نمود .وی با ارائه ی آماری ابراز داشت: در طول دوماهه محرم و صفر تعداد سی و پنج هزار نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون در استان مراجعه کردند که از این تعداد ، بیست و پنج هزارو پانصدوپنجاه وسه   نفر موفق به اهدای خون شده اندکه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3%افزایش اهداء داشته ایم .

،مدیر کل انتقال خون فارس با بیان شعار انتقال خون که(( همیشه چشم انتظاراهدای خون  افراد سالم جامعه هست)) افزود: نیاز به خون و فراورده های خونی هیچ گاه متوقف نمیشود وحضور  به موقع و مستمر مردم نوع دوست استان در طول سال می تواند ، یاری گر این مرکز در تامین خون و فرآورده های خونی مورد نیاز بیماران باشد و به این عزیزان زندگی دوباره  بخشند.

وی افزود :در حال حاضر کمبود در تمام گروههای خونی منفی به ویژه گروه AB منفی و مثبت وجود دارد و با توجه به فرارسیدن فصل سرما و کاهش اهداءخون  به اهدا کنندگان توصیه کرد که ، در تمام ایام به بیماران نیازمند کمک کنند.

دکتر محمد حسین کریمی با اشاره به اینکه شیراز قطب پزشکی جنوب کشور است نیاز روزانه مراکز درمانی  به خون را  در استان بیش از هفتصد واحد بیان کرد این در حالی است که روزانه بین پانصد تا پانصدو پنجاه واحد خون گرفته می شود و مشکل کمبود خون را بسیار جدی و حیاتی دانست .

وی همچنین از راه اندازی مرکز اهدای پلاسما جهت تولید داروهای مشتق از پلاسما در بخش آفرزیس انتقال خون استان فارس خبر داد  که با استفاده از این روش به جای اهدای  خون کامل از اهدا کننده ، تنها پلاسمای فرد اهدا کننده جدا و بقایای سلولهای خونی به همراه مایعات تزریقی مناسب به وی برگردانده می شود و انواع داروهای بیولوژیک و فرآوده های مشتق از پلاسما که قابل فرآوری میباشند، تهیه و استخراج می گردد.

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 95

 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  638
بازدیدکنندگان برخط:  1