نشریه الکترونیکی سیب - شماره 48
داشتن تحرک در سنین نوجوانی و بلوغ
دکتر زهراتمدن


دکتر تمدن بیان کرد: دویدن در سنین نوجوانی و بلوغ به تراکم بالای استخوان ها کمک می‌کند

داشتن تحرک به خصوص دویدن در سنین نوجوانی و بلوغ به تراکم بالای استخوان ها کمک می‌کند و فرد در بزرگسالی کمتر در معرض پوکی استخوان قرار می‌گیرد.
دکتر زهرا تمدن نائب رئیس هیأت پزشکی ورزشی استان فارس ضمن بیان مطلب بالا   اظهار داشت: پوکی استخوان یک بیماری سیستم اسکلتی عضلانی است که در سنین 50 سال و بالاتر و زنان یائسه بیشتر بروز می‌کند وکلسیم یک عنصر حیاتی برای جریان خون، استحکام و تراکم استخوان ها است که به صورت ریز در جریان خون و به صورت بلور بر روی استخوان ها ذخیره می‌شود.
وی افزود: با توجه به اینکه کلسیم برای فعالیت سلول‌های حیاتی قلب و سیستم عصبی ضروری و لازم است، با کاهش این عنصر در بدن ، میزان کلسیم مورد نیاز از استخوان برداشت و به مرور زمان بافت اسکلتی با کاهش تراکم و پوکی استخوان مواجه می‌شود. به همین منظور پیشگیری باید در بدو تولد و از سنین پایین انجام گیرد تا در سنین بالاتر پوکی استخوان به کندی و دیرتر ظاهر شود.
دکتر تمدن بیان داشت: داشتن تحرک به خصوص دویدن در سنین نوجوانی و بلوغ به تراکم بالای استخوان ها کمک می‌کند و فرد در بزرگسالی کمتر در معرض پوکی استخوان قرار می‌گیرد و همچنین تغذیه مناسب و قرار گرفتن مواد کلسیمی در سبد غذایی از عوامل کند کننده  در پیشرفت پوکی استخوان در سنین بالا می باشد.
ماهنامه الکترونیکی سیب / آبان ماه 95

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  625
بازدیدکنندگان برخط:  1