نشریه الکترونیکی سیب - شماره 48
مدیریت روابط عمومی - 12

 

 


قسمت 12


طیبه اله پناه زاده

2- فاصله شخصي:

«ادوارد هال» به مقايسه «فاصله شخصي» مي­پردازد كه از 1 تا 4 فوت يعني 45 سانتي­متر تا يك متر و20 سانتي­متر بين او ديگران است. هر انسان يا هر موجود زنده­اي براي خود قلمرويي را متصور است كه به سختي به ديگران اجازه عبور از آن را مي­دهد. موضوعاتي كه در اين ارتباط مطرح مي­شود نيز، كاملاً شخصي است. مرحلهی بسيار نزديك اين فاصله، 1 تا 2 فوت يعني حدود 45 سانتي­متر تا 75 سانتي­متر. براي روابط بسيار نزديك و كم وبيش صميمانه مورد نظر است و مرحله دور آن 2 تا 4 فوت يعني 75 سانتي­متر تا 120 سانتي­متر، براي فاصله مناسب و توأم با راحتي براي گفتگو با دوستان ديده شده است. همان طور كه پيش­تر نيز اشاره شد اين مطالعات در فرهنگ مغرب زمين انجام گرفته است و بديهي است در مقايسه با فرهنگي همچون فرهنگ ما كم وبيش تفاوت­هايي مشاهده شود. گفتنی است كه ما نيز در فرهنگ خود داراي فاصله شخصي براي خود هستيم، اما نسبت به فرهنگ غرب كمي فاصله­ها نزديك­تر است.

3- فاصله اجتماعي:

فاصله اجتماعي بين 4 تا 12 فوت يا 120 سانتي­متر تا 360 سانتي­متر است و آن را به عنوان فاصله روان شناختي مطرح كرده­اند كه با تجاوز از آن فاصله و نزديك­تر شدن كسي يا حيواني چه حيوان و چه انسان احساس اضطراب عميق مي­كند. در واقع مي­توانيم آن را مرز نهفته­اي تصور كنيم كه گروه را در بر مي­گيرد. فاصله نزدیك آن، 4 تا 7 فوت يعني 120 سانتي­متر تا 210 سانتي­متر، مناسب براي گفتگوهاي مربوط به كسب و كار در نشست­هاي اجتماعي است. فاصله دور 7 تا 12 فوت يعني 120 تا 360 سانتي­متر مناسب براي نشست­هاي بازرگاني و مربوط به كسب و كار در دفاتر اداري است.

4- فاصله عمومي:

شايد بتوان گفت كه انسان تنها موجودي است كه اين فاصله و رعايت آن در مورد او مفهوم پيدا مي­كند. اين فاصله بيشترين فاصله­اي است كه انسان­ها در روابط بين خود آن را حفظ مي­كنند و اندازه آن از 12 فوت يا 360 سانتي متر و بيشتر است. در واقع باید در نظر داشت اين فاصله كاملاً به فرهنگ و عوامل حاكم بر آن بستگي دارد و از فرهنگي به فرهنگ ديگر تغيير مي­كند. در فرهنگ­هاي غربي (آمريكايي و اروپايي) اين فاصله كاملاً بيشتر از فرهنگ­هاي مشرق زمين به وي‍ژه فرهنگ خاورميانه­اي است. در فاصله نزديك آن 12 فوت تا 25 فوت به زباني تا حدودي رسمي و گفتگويي بلند نياز است. در مرحله نسبتاً دور آن 25 فوت بيشتر به تمهيدات بيشتري براي برقراري ارتباط مناسب نياز است و نمي­توان فقط به ارتباطات كلامي اكتفا كرد. سخنوران با تجربه در اين فاصله براي اثر بخشي بيشتر كلام خود، از حركت اندام استفاده بيشتر مي­كنند. گاه در اين مورد به مبالغه مي­پردازند. آنان از اشارات، تلفظ، بالا و پائين آوردن صدا و ضريب كلمات نيز براي بهتر شدن فراگرد ارتباطات استفاده مي­كنند. جدول صفحه بعد خلاصه سازمان يافته­اي است از اينكه چگونه محتواي پيام و عوامل آوايي با توجه به فاصله ميان طرفين ارتباطات دگرگون مي­شود و از حالتي به حالت ديگر مي­افتد.

 

محتوا و صوت با توجه به فاصله يا فضاي ارتباطي

 

 

 

 

ادامه دارد...

 

 

منبع : مقدمه ای بر: اصول و مبانی ارتباطات (انسانی ـ جمعی) دکترغلامرضا آذری

 

 

 

 ماهنامه الکترونیکی سیب /آبان ماه 95

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  849
بازدیدکنندگان برخط:  1