نشریه الکترونیکی سیب - شماره 48
راهنمای دوشیدن شیر مادر


 

مژده فارسیمدان

در موارد زیادی دوشیدن شیر مادر مفید و لازم است تا مادر قادر باشد شیر دهی را شروع یا آن را ادامه دهد و شیر خوارش با شیر دوشیده شده تغذیه کند. دوشیدن در موارد زیر مفید است:

      وقتی مادر می خواهد از منزل خارج شود یا سر کار برود.      وقتی تغذیه نوزاد کم وزنی که نمی تواند از پستان مادر شیر بخورد.      کمک به وضعیت سلامت پستان مادر مانند احتقان.      پیشگیری از نشت شیر از پستان، وقتی مادر دور از شیر خوار است.      ذخیره و نگهداری شیر در هنگام بیماری مادر یا شیر خوار.      تغذیه نوزاد بیماری که نمی تواند خود بمکد.

 

روش دوشیدن شیر مادر:

 1- با دست     2- با پمپ

روش دوشیدن با پمپ : انواع شیر دوش های دستی، باطری دار و الکترونیکی در بازار موجود است.، پمپ کمک مؤثری به برقرای شیر مادر و تداوم شیر دهی می کند.

هنگام انتخاب روش دوشیدن مهم ترین نکته توجه به نیازهای مادر است.

در صورتی که دوشیدن محدود به یک دوره زمانی کوتاه مانند پرخونی پستان یا دوری موقت مادر از شیر خوار باشد از مدل دستی می توان استفاده کرد و نکته مهم این است که از شیر دوش دستی که ته آن با بادکنک پلاستیکی  دارد ( بوق دوچرخه ای) استفاده نکنید  چون ضمن آسیب به نوک پستان، تمیز کردن آن هم مشکل است. دوشیدن با استفاده از پمپ های الکترونیکی دو قلو بر سایر روش ها برتراست و باعث افزایش تولید می شود. با استفاده از پمپ های الکترونیکی دو قلو 15 دقیقه ای و سایر انواع از جمله پمپ  الکترونیکی یک قلو و دوشیدن با دست 30 دقیقه وقت لازم است.

دوشیدن با دست: مهمترین و راحت ترین طریق دوشیدن است که مادر به راحتی و بدون نیاز به وسیله خاصی در هر جا و هر زمان می تواند اقدام کند و احتمال انتقال عفونت هم کمتر است و روش ملایم تری است بهویژه در کسانی که نوک پستان آسیب دیده باشد.

 

آماده کردن ظروف برای جمع آوری شیر

      لیوان ، فنجان یا شیشه دهان گشادی را انتخاب کنید.
      آنرا با آب و مواد شوینده بشویید.
      آب در حال جوش را داخل ظرف ریخته،چند دقیقه صبر کنید، آب در حال جوش میکروب ها را از بین می برد.
      وقتی می خواهید دوشیدن را شروع کنید آب داخل ظرف را بیرون بریزید.

 

تحریک بازتاب جریان شیر قبل از دوشیدن:

      مادر در جای خلوتی آرام و ریلکس باشد؛      ترجیحاً کودک را در آغوش بگیرید و تماس پوست با  پوست برقرار کند یا به او یا عکس او نگاه کند؛      پستان را گرم کند مانند استفاده از کمپرس گرم یا دوش آب گرم؛      نوک پستان را به آرامی بین شست و انگشت دیگر بغلطانید؛      ماساژ پستان مادر.

 

چگونگی دوشیدن شیر با دست:

دست هایش را تمیز بشوید و راحت بنشینید یا بایستد و ظرف را نزدیک پستانش قرار دهد.

1-     شست در بالا و دو انگشت اول زیر پستان در لبه خارجی آرئول یا با فاصله حدود 4 سانتی متر عقب تر از نوک پستان باشد.

2-     پستان باید به طور مستقیم کمی به طرف قفسه رانده شود و سپس با حرکات غلطکی و رو به جلو در اطراف لبه آرئول فشار وارد شود تا شیر به آسانی خارج کند.

3-     محل قرار گرفتن انگشتان دور آرئول تغییر می کند و برای دوشیدن هر پستان به تناوب از هر دو دست استفاده می شود.

 

طول مدت دوشیدن به علت دوشیدن بستگی دارد

مثلاً برای آغوز 10-5 دقیقه کافی است و اگر برای افزایش تولید شیر است 20 دقیقه 6 بار در طول 24 ساعت که حداقل یکبار آن در شب باشد

بعد از دوره نوزادی (پایان یک ماهگی) بعضی 15 دقیقه و بعضی 30 دقیقه وقت صرف می کند. مادر هر 3 ساعت یکبار در شبانه روز می تواند شیر خود را بدوشد.

 

 

ماهنامه الکترونیکی سیب / آبان ماه 95

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  676
بازدیدکنندگان برخط:  1