نشریه الکترونیکی سیب - شماره 48
مدیریت از پوکی استخوان
دکتر نگار درویش

همه ساله میلیونها انسان درگیر پوکی استخوان یا استئوپوروز می گردند. در این بیماری تودهی استخوانی کاهش می یابد و بافت استخوان تخریب می شود،  و بهدنبال این تخریب عارضه ی شکستگی استخوان رخ می دهد.                                                        

 استخوانها بافتی زنده هستند و همیشه درحال سوخت‌و‌ساز می باشند، یعنی از سویی استخوان ساخته می‌شود و از سوی دیگر تخریب می‌شود. در سنین جوانی سرعت ساخت استخوان بیشتر است و در دوران میانسالی سرعت تخریب بیشتر می‌شود، به گونه ای که 30 درصد از زنان یائسهی مبتلا به پوکی استخوان در لگن، ستون فقرات کمری یا ساعد می باشند. این آمار قابل مقایسه با خطر شکستگی در زنان بالای 50 سال است، که 70 درصد زنان با سن 80 سال شکستگی در یکی از این سه منطقه دارند.  عوامل خطر پوکی استخوان

1.       سن: به طور کلی بیشترین تراکم استخوان حدود سن 30 سالگی  دیده می شود. پس از این سن به طور طبیعی با افزایش سن تودهی استخوان شروع به کاهش می کند.

2.       جنسیت:  زنان پس از 50 سالگی بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان دارند. در واقع، زنان چهار برابر بیشتر از مردان در معرض خطر می باشند.

3.       قومیت: تحقیقات نشان داده است که پوکی استخوان  در زنان آسیایی بیشتر دیده می شود.

4.       ساختار استخوان و وزن:  زنان لاغر اندام در معرض خطر بیشتر ابتلا به پوکی استخوان می باشند. به طور مشابه، مردان لاغر در معرض خطر بیشتری نسبت به مردان با اسکلت و وزن بدنی بیشتر می باشند.

5.       سابقه خانوادگی:  وراثت یکی از مهمترین عوامل خطر برای پوکی استخوان است. افرادی که  پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ مبتلا به پوکی استخوان دارند، در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان می باشند.

6.       سابقه شکستگی استخوان.

7.       سیگار کشیدن: افراد سیگاری در معرض خطر بالاتری برای داشتن پوکی استخوان و شکستگی می باشند.

8.       مصرف الکل:  مصرف الکل می تواند به پوکی استخوان ها منجر شود و خطر ابتلا به شکستگی را افزایش دهد.

9.       بیماری های خاص: برخی از بیماری ها مانند روماتیسم مفصلی خطر پوکی استخوان را افزایش می دهد.

10.   برخی از داروها: استفاده از برخی داروها - برای مثال، استفاده طولانی مدت از استروییدها مانند پردنیزولون - همچنین می توانید خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد.

پوکی استخوان قبل  از بروز عوارض،  علامتی ندارد.صفحه بعد

نشریه الکترونیکی سیب / آبان ماه 95

 

 


 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  496
بازدیدکنندگان برخط:  1