نشریه الکترونیکی سیب - شماره 48
داستان های قرآنی


 

 حجت اله نوایی

در قرآن 27 بارسخن از حضرت لوط علیه السلام به میان آمده و او را به عنوان یکی را به پیامبران الهی و مرسل و صالح خوانده که در برابر قوم سرکش و شهوت پرست قرار داشت و آنها را به آیین حضرت ابراهیم علیه السلام فرا   می خواند ،  ولی آنها از اطاعت دستورهای او سرپیچی می کردند .

واژه "لوط" در اصل از (لا ط یلوط) گرفته شده و به معنی ارتباط قلبی است ، بنابراین این پیامبر خدا که پیوند محکم قلبی با خدا داشت ، با نام لوط خوانده می شد ، و به عکس او ، قومش به لواط و ارتباط های نامشروع آلوده بودند .

حضرت لوط علیه السلام از خویشان حضرت ابراهیم علیه السلام بود،  مطابق پاره ای از روایات ، برادر زاده یا پسرخاله ابراهیم علیه السلام  بود و طبق بعضی از روایات،  برادر حضرت ساره همسر ابراهیم علیه السلام بود. هنگامی که حضرت ابراهیم (ع) در سرزمین بابل ( عراق کنونی) مردم را به یکتا پرستی دعوت نمود ، لوط نخستین مردی بود که در آن شرایط سخت به حضرت ابراهیم (ع) ایمان آورد .

و همواره در کنار ابراهیم علیه السلام بوده و یگانه یار و یاور ابراهیم علیه السلام در دوران مبارزات او با نمرود به شمار می آمد ، چنانکه ساره نخستین زنی بود که به ابراهیم (ع) ایمان آورد . (1)

لوط ، چنانکه ظاهر امر نشان می دهد در همان بابل به دنیا آمد و پس از اعتقاد به حقانیت آیین ابراهیم (ع) از مبلغین و مدافعین این آیین بود و در این مسیر به مقام ارجمندی از نبوت  و رسالت رسید که خداوند در آیه 133 صافات می فرماید :

"و ان لوطا لمن المرسلین : "همانا لوط  از رسولان بود ."

از امام باقر علیه السلام نقل شده فرمود : حضرت لوط در میان قوم خود سی سال سکونت کرد و آنها را به سوی خدا دعوت نمود و از عذاب الهی بر حذر داشت . لوط پسرخاله ابراهیم علیه السلام  و برادر ساره همسر ابراهیم بود. ابراهیم و لوط (ع) هر دو پیامبر مرسل و هشدار دهنده بودند .

لوط مردی سخی ، بزرگوار و مهمان دوست بود و مقدم مهمان را گرامی می داشت .  (2)

زندگی لوط علیه السلام با قومش از دردناکترین و تلخترین زندگی ها بود ، که آن مرد خدا با کمال مقاومت تحمل کرد و به مسؤولیت ارشادی خود ادامه داد .

 

این داستان ادامه دارد،  بقیه داستان را در شماره های بعدی بخوانید "

منابع:

1-     سفینه البحار ، ج 2 ، صفحه 516

2-     بحار ، ج 12 ، صفحه 148، 147


 

 


 

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ آبان 95 

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  2
کل بازديد:  726
بازدیدکنندگان برخط:  1