نشریه الکترونیکی سیب - شماره 46
تأثیر ویژگی ذهنی در موفقيت ورزشکاراندکتر مجید چهارده چریک
استرس زیاد در ورزشکار ممکن است اثرات منفی فیزیکی و روانی بر جاي بگذارد و از توان و کارايی او بکاهد. در این حالت، ورزشکار عرق سرد می‌کند، درباره ی نتیجه ی رقابت خود نگران مي‌شود و درمی‌یابد که تمرکز کافی را برای انجام رقابت ندارد.

توجه به روان‌شناسی ورزش و نقش به خصوص آن در مدیریت استرس اهمیت بسزايي دارد. روان‌شناسی ورزش یک ابزار بسیار قدرتمند در پیروزی یک ورزشکار به حساب می‌آید و تأکید روزافزونی بر آن می‌شود.

وی چهار ویژگی ذهنی (رواني) تأثیر گذار در موفقيت ورزشکاران را چنین بر شمرد:

● تمرکز:

تمرکز یک ویژگی رواني است که در آن فرد تمام ذهن خود را معطوف به کار خاصی می‌کند. چنان‌چه ورزشکاری تمرکز مناسبی نداشته باشد، نمی‌تواند توانایی‌های خود را به‌صورت مؤثر برای رسیدن به هدف، که همان پیروزی بر حریف است، به‌کار گیرد و نتیجه ی مناسبی را کسب کند. نوع تمرکز در ورزش‌های مختلف متفاوت است:

تمرکز پایدار: در دوهای مسافت، دوچرخه‌سواری، تنیس و اسکواش.
تمرکز لحظه‌ای و ناگهانی: در کریکت، گلف و دو و میدانی.
تمرکز عمیق: در دوهای سرعت و اسکی.

مختل‌کننده‌های تمرکز ورزشکار می‌توانند موارد زیر باشند:

اضطراب و افکار منفی ورزشکار و خستگی يا بيماري او.
تأثير رقیب ورزشی وی هنگام رقابت و صحبت‌های نابجای مربی در زمان ورزش یا مسابقه.

 راه‌های کسب تمرکز
لازم است ورزشکار بر راه‌های رسیدن به هدف نهایی خود تمرکز کند، مثلاً چنان‌چه ژیمناستیک کار می‌کند، لازم است بر مراحل انجام تکنیک‌های حرکتی‌اي که می‌خواهد طیّ مسابقه انجام دهد، تمرکز کند. استفاده از تصویر‌سازی ذهنی و تصور کردن خود در زمان اجراي آن حرکت در کسب این نوع تمرکز می‌تواند بسیار مفید باشد.
ورزشکار می‌تواند روزهای قبل از مسابقه، شب قبل از مسابقه و حتّی در زمان قبل از مسابقه چندین‌بار آن‌چه را که طیّ مسابقه انجام خواهد داد تمرین کند و به‌صورت عملی اجرا کند تا هماهنگی عصب عضله و تمرکز درونی وی تقویت شود. این امر کمک می‌کند تا بدن ورزشکار بهترین نتیجه را در زمان مقتضي کسب کند.

دکتر مجید چهارده چریک مسؤول کمیته ی روانشناسی ورزشی هیأت پزشکی ورزشی استان فارس

نشریه الکترونیکی سیب/ شهریور ماه 95


 
 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  572
بازدیدکنندگان برخط:  1