نشریه الکترونیکی سیب - شماره 46
چگونه در محیط کار شاد باشیم

  پریسا آزاد

یادمان باشد بیشتر روزهای عمرمان را در حال کار و فعالیت سپری می شود. پس به جای ناراحتی و اضطراب، خوب است روزها و دقایق کاری‌ را شادتر و با انرژی بیشتر سپری کنیم.  اگر افراد در یک روز کاری، دارای خلق و خوی شادی باشند، به احتمال زیاد نسبت به روزهای دیگر، خلاق تر هستند. کسانی که خودشان را شاد ارزیابی می‌کنند ۳۶ درصد بیشتر انگیزه‌ی کار دارند، شش برابر بیشتر با انرژی هستند و نیز دو برابر بیشتر از همکاران غمگین‌شان کارایی دارند. شاد بودن برای هر چه بهتر انجام شدن کار نقش بسزایی دارد.

فرقی ندارد چقدر از کارتان راضی هستید و آن را تا چه حد دوست دارید تجربهی شادی در محل کار خیلی راحت نیست.

اما هر کاری روشی دارد. اگر قوانین شاد بودن را بدانید به راحتی می توانید در کنار کار و کسب درآمد، شاد و سرحال هم باشید.

 


 


شادی شما بستگی به خود شما دارد و نه هیچ کس دیگر

در برابر شغلی که پیشرفتی در آن ندارید دو راه دارید: یا یک شغل دیگر پیدا کنید یا آن کاری را که در آن گیر کرده‌اید تغییر دهید. در هر حال هیچ کس غیر از شما نمی تواند به خود شما کمک کند.

همیشه به دنبال دلیلی برای لبخند زدن باشید

برخلاف اعتقاد معمول مردم، لبخند زدن یا خندیدن در نتیجهی شادی به وجود نمی آیند، بلکه بخشی از پروسه ایجاد و تقویت احساس شادی در انسان هستند. هرگزخنده های خود را سرکوب نکنید.


خیلی خود را جدی نگیرید

وقتی زیادی جدی باشید شادی و کارایی شما کم می‌شود. توانایی خندیدن به نقاط ضعف و عیوب خود نه تنها باعث می شود تا انسان شادتر و قدرتمندتری باشید، بلکه باعث جذب دیگران نیز می شوید. خندیدن به خودتان، باعث می‌شود نزد دیگران آدم متواضعی به چشم بیایید.انرژی ارزشمند خود را در راستای غیبت و بدجنسی هدر ندهید

قضاوت کردن دیگران و پشت سر آن‌ها حرف زدن شبیه پرخوری کردن است همان زمان ممکن است از این کار لذت ببرید اما پس ار آن احساس گناه خواهید کرد.
پیش از اینکه بخواهید در مورد کسی غیبت کنید یا به غیبت دیگران گوش کنید از خود بپرسید: 1) آیا حقیقت دارد؟ 2) آیا این کار درست است؟ 3) آیا این کار لازم است؟ 4) آیا خوشم می آید کسی همین حرف ها را در مورد من بگوید.

متنفر نباشید

تنفر همچون انگلی است که همه انرژی و سلامتی شما را می خورد. اگر در اطرافتان مسایل آزاردهنده وجود دارند که می توانید تغییر دهید، دست به کار شوید. اگر کاری از دست شما بر نمی آید، بهتر است فراموش کنید و ببخشید.

همه شرایط خوب یا بد قابل تغییر هستند

هیچ چیز ثابت نمی ماند؛ همه چیز ناپایدار و گذرا است. هر چیز آزاردهنده یا خوشحال کنند یا بین این دو، همه تغییر می کنند. همه چیز تمام می شود.
صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ شهریور ماه  95

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  757
بازدیدکنندگان برخط:  1