نشریه الکترونیکی سیب - شماره 46
آلودگی آب استخرها 

یکی ازمهم ترین عوامل شیوع بیماری‌های عفونی و روده‌ای در تابستان آلودگی استخر هاست. از آن جا که در در مدت محدودی تعداد زیادی افراد همزمان دراستخر شنا می کنند امکان انتقال بیماری های پوستی و عفونی زیاد است.

 از عوامل مؤثر در آلودگی آب استخر ها  ضدعفونی نکردن یا ضدعفونی کردن نامناسب و ناکافی استخر و جکوزی؛ تصفیه نامناسب و یا تصفیه نکردن آب استخر و جکوزی به‌ ‌مدت طولانی (بیش از ۲ روز)؛ تجمع آلودگی‌های انسانی چون چربی بدن ناشی از‌ ‌عرق کردن یا استفاده از کرم‌های آرایشی؛ استفاده از آب‌هایی غیر از آب لوله‌کشی شهری برای کاهش هزینه مصرف آب؛ بی‌توجهی به‌ ‌نظافت محوطه استخرها و جلوگیری نکردن از استفادهی افراد مبتلا به بیماری از استخرهای شنا و استفاده افراد مبتلا به بیماری‌های واگیردار پوستی (نظیر قارچ یا‌ ‌حساسیت) می باشد.

 استخر آلوده می‌تواند عفونت‌های مختلف گوراشی و پوستی را منتقل کند. استفاده از وسایل مشترک، تماس فیزیکی شناگران و تماس پوست با اطراف استخر می‌تواند این‌گونه عفونت‌ها را ایجاد کند. عفونت‌های یاد شده به شکل ضایعات پررنگ قهوه‌ای بر روی پوست خود را نشان می‌دهند، یک سری عفونت‌های دیگر هم هستند که کچلی پا تلقی میشوند و در جاهای چین دار پوست ایجاد می‌شوند. موارد یاد شده می‌توانند منشاء شکل‌گیری و انتقال این نوع عفونت‌ها باشد.

 استفاده از دمپایی مشترک نیز از راه های مهم انتقال آلودگی در داخل استخر است، همچنین استفاده مشترک از مایو و حوله نیز آلودگی را به راحتی منتقل می‌کنند.

 محیط‌های مرطوب مناسب‌ترین بستر برای رشد و انتقال عفونت‌های قارچی هستند. در موارد بسیار دیده می‌شود که افراد در داخل استخر تماس نزدیک پوست به پوست دارند که این مورد نیز در انتقال انواع آلودگی و قارچ‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

 به منظور پیشگیری از انتشار آلودگی های مختلف میکروبی، انگلی و قارچی از طریق آب استخرها رعایت موارد زیر برای شناگران ضروری است:

       قبل از ورود به استخر بدن خود را با یک شویندهی مناسب شست وشو دهید.

 

         هنگام شنا کردن خلط گلوی خود را وارد آب استخر نکنید.

         اگر بیماری پوستی از قبیل بیماری های قارچی قابل سرایت دارید به هیچ عنوان به استخر عمومی نروید.

 

         بعد از دوش گرفتن و قبل از ورود به محوطهی استخر، حتماً باید از حوضچه ضدعفونی عبور کنید.

         از خوردن و آشامیدن در استخر بپرهیزید.
         در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا هر نوع بیماری عفونی یا پوستی واگیردار باید از ورود به استخر تا رسیدن به سلامتی کامل خودداری کنید.
         هر شناگر باید از وسایل شنای اختصاصی و تمیز خود استفاده کند.

 


http://www.pezeshkan.info/?cat=40&paged=2

 

 
        

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  630
بازدیدکنندگان برخط:  1