نشریه الکترونیکی سیب - شماره 46
اهميت مطالعه در زندگي انسان

مرضیه معماری 

“ دين اسلام و كلام‌‌الله مجيد براي مطالعه و كتابخواني و كسب علم ارزش و اعتبار خاصي قائل شده است. اهميت كتابخواني در اسلام به‌ قدري است كه معجزه پيامبر اكرم(ص) از نوع كتاب است و در اين كتاب مقدس هم اولين آياتي كه بر پيامبر(ص) نازل شده با امر به خواندن و كلماتي از قبيل كتاب، قلم و علم همراه شده است و بدين ترتيب نقطهی‌ آغاز رسالت و دعوت اسلامي بر مبناي خواندن و مطالعه شكل گرفت.

در قرآن خدا به پيغمبر مي گويد: « وَأَنزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ وَلَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ»؛ يعني اين قرآن را به سوى تو فرود آورديم، تا براى مردم آنچه را به سوى ايشان نازل شده است بيان كني، و اميد كه آنان بينديشند.

حضرت علي عليه السلام ميفرمايد: هرآن كس كه با كتاب آرامش يابد،راحتي وآسايش از او سلب نمي گردد.

انسان موجودي كمال گراست و با سكون و سكوت سازگاري ندارد. او هميشه به دنبال راهي است كه يك قدم پيش گذارد و گره هايي از مشكلات خود بگشايد. بنابراين او براي پيشرفت در عرصه هاي زندگي،احتياج به شناخت نسبتا كاملي از خود و جامعه دارد و بايد با گذشته و آينده ارتباط برقرار كند.

آيين مقدس اسلام، فراگيري علم و دانش را عاملي براي رشد، پويايي و تعالي جامعه برشمرده است. از پيامبر عظيم الشأن اسلام نيز روايت شده است: “هركس در جستجوي دنياست، بايد دانش فرا گيرد و هركس به آخرت دل بسته است، بايد از علم بهره گيرد و هركس دنيا وآخرت هردو را ميخواهد، باز هم گريزي از دانش آموزي ندارد

ودر جاي ديگر ميفرمايد:“

اگر روزي بر من بگذرد كه در آن روز به علم و دانش من افزوده نشود،آنروز، روز مباركي نيست. با كتاب خوب است كه انسان شناخته مي شود، رشد مي كند و براي حركت آماده مي شود.


چند دليل محكم علمي، براي كتاب‌خواني

مطالعات علمي نشان داده‌اند محرك‌هاي ذهني در حين مطالعه فعال مي‌شوند و مي‌توانند پيشرفت كنند. از آلزايمر جلوگيري مي‌شود و زوال عقل را به تأخير مي‌اندازد. مغز هم مانند بدن به ورزش كردن و فعاليت نياز دارد تا بتواند در ساليان پيري به خوبي كاركرد خود را حفظ کند. از اين روي است كه توصيه شده تا مي‌توان بايد مطالعه كرد و مرتب اين كار را انجام داد. مطالعه كردن كاركردي مشابه با شطرنج بازي كردن يا حل يك پازل دارد.صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ شهریور ماه  95

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  591
بازدیدکنندگان برخط:  1