نشریه الکترونیکی سیب - شماره 46
ایمنی بیشتر در دوچرخه سواری


 

 

رعایت نکات ایمنی در دوچرخه سواری حتی برای بزرگسالان هم از اهمیت بالایی برخوردار است. بزرگسالان با داشتن تجربه باز هم از حوادث به دور نیستند. هرساله هزاران نفر به دلیل جراحتهای ناشی از دوچرخه سواری راهی اورژانس می شوند و برخي از آنها جراحاتی دارند که باید چند روز را هم در بیمارستان بگذرانند. 

بیش از ۷۰ درصد از کودکان و نوجوانان سنین ۵ تا ۱۴ سال، از دوچرخه استفاده می کنند. در میان این گروه سنی، استفاده از اسکیت های تخته ای و کفش های چرخ دار اسکیت (این لاین) نیز بسیار معمول شده است. با وجود مفرح بودن این گونه تفریحها، استفادهی نامناسب از لوازم محافظتی و ایمنی می تواند بسیار مخاطره آمیز باشد 

فراموش نکنید، مهمترین و اولین نکته در هنگام دوچرخه سواری رعایت این قانون است: بی خطر دوچرخه برانید! 


بازرسي قبل از حركت
:

 هميشه قبل از سوار شدن به دوچرخه قسمت هاي گوناگون آن را بازرسي كنيد و مطمئن شويد اجزای آن خوب كار مي كنند و براي سواري آماده اند. باد لاستيك و ترمزها فراموش نشود.

 

* دوچرخه باید شیپور یا بوق داشته باشد، مطمئن شوید دوچرخهی شما، بازتابندهی ایمنی دارد. این بازتابنده ها باید در جلو، عقب و پره های چرخ نصب شود.


تنظيم ارتفاع:

 

 ارتفاع صندلي را طوري تنظيم كنيد كه راحت بتوانيد خم شويد و پاهايتان هنگام ركاب زدن كشيده نشود. بهتر است ارتفاع دستگيره دوچرخه با صندلي هم سطح باشد.

 

کلاه ایمنی:

براساس آمار سازمان ملی عملیات ایمنی کودکان در آمریکا، صدمه های مربوط به دوچرخه سواری، پس از صدمه ها و تصادف های ناشی از موتورسواری بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است و در این میان، متأسفانه صدمه های سر و گردن عامل اصلی مرگ و میر یا معلولیت های جسمانی در تصادف های دوچرخه است.  بسیاری از این صدمات آنقدر شدید هستند که متأسفانه بعضی از افراد جان خود را از دست می دهند که بیشتر به دلیل ضربه به سر است.  برای جلوگیری از چنین صدماتی استفاده از کلاه ایمنی در بسیاری از کشورها اجباری و جز قوانین است.  از همان ابتدا به کودکتان استفاده از کلاه ایمنی در هنگام دوچرخه سواري را آموزش دهید. بچه های شما رانندگان فردا هستند؛ پس نکات ایمنی در عبور و مرور شهری را به آنها یاد دهید.متأسفانه با وجود توصیه های ایمنی دربارهی استفاده از کلاه، کمتر از ۲۵ درصد از کودکان به هنگام دوچرخه سواری از آن استفاده می کنند. به کودکان خود بیاموزید که مراعات نکات ایمنی هنگام دوچرخه سواری و استفاده از اسکیت می تواند مانع از بروز صدمه های مختلف جانی شود.استفاده از کلاه ایمنی می تواند ۸۵ درصد از صدمه های ناشی از سر را کاهش دهد. به هنگام خرید کلاه ایمنی این نکات را رعایت کنید.

صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ شهریور ماه  95

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  685
بازدیدکنندگان برخط:  1