نشریه الکترونیکی سیب - شماره 46
دوچرخه سواری ایمن


 

 


ملیحه بشیری / محمد نبی شریفی

   بچه ها عاشق دوچرخه سواری هستند و دوچرخه اولین  وسیله نقلیه ی مستقل آن ها است. دوچرخه سواری در حالی که یک تمرین فیزیکی است استقلال، نظم و اعتماد به نفس را هم به کودکان می آموزد.

بیش از ۷۰ درصد از کودکان و نوجوانان سنین ۵ تا ۱۴ سال، از دوچرخه استفاده می کنند. در میان این گروه سنی، استفاده از اسکیت های تخته ای و کفش های چرخ دار اسکیت (این لاین) نیز بسیار معمول شده است. با وجود مفرح بودن این گونه تفریحات، استفاده ی نامناسب از لوازم محافظتی و ایمنی می تواند بسیار مخاطره آمیز باشد.

براساس آمار سازمان ملی عملیات ایمنی کودکان در آمریکا، صدمه های مربوط به دوچرخه سواری، پس از صدمه ها و تصادف های ناشی از موتورسواری بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است و در این میان، متأسفانه صدمه های سر و گردن عامل اصلی مرگ و میر یا معلولیت های جسمانی در تصادف های دوچرخه است.

آسیب های غیر کشنده مانند شکستگی، خراشیدگی، و کشیدگی ماهیچهها نیز بسیار شایع است. هر سال نزدیک به نیم میلیون مراجعه به مراکز اورژانس بنا به دلایل یادشده است. آسیب در بیشتر موارد زمانی اتفاق می افتد که کودک به جدول، پله، سنگ یا درختی برخورد می کند. گاه نیز علت آسیب تصادف با خودرو است. آسیب های ناشی از تصادف با وسایل نقلیه موتوری خطرناک تر است.

 فراموش نکنید، مهمترین و اولین نکته در هنگام دوچرخه سواری رعایت این قانون است: بی خطر دوچرخه برانید !

دو اصل اساسی برای جلوگیری از حوادث دوچرخه سواری استفاده ی مناسب از کلاه ایمنی و آموزش صحیح راندن است.

 

استفاده از کلاه های ایمنی می تواند خطر مرگ یا صدمه های جسمانی را تا حدود زیادی کاهش دهد. ولی متأسفانه با وجود توصیه های ایمنی درباره استفاده از کلاه، کمتر از ۲۵ درصد از کودکان به هنگام دوچرخه سواری از آن استفاده می کنند. به کودکان خود بیاموزید که مراعات نکات ایمنی هنگام دوچرخه سواری و استفاده از اسکیت، می تواند مانع از بروز صدمه های مختلف جانی شود.

 

آموزش دوچرخه سواری به کودکان

 یادگیری دوچرخه سواری تشریفات و آداب سنتی دارد و از جمله مهارت هایی است که با یک بار فراگیری هرگز فراموش نمی شود.
با آموزش دوچرخه سواری به بچه ها درهای یک تفریح سالم و هیجان دنیای دوچرخه را برای مادام العمر به روی او می گشایید. اما فراموش نکنید که هیچ عجله ای برای یادگیری وجود ندارد. یک قانون کلیدی در هنگام آموزش به کودک وجود دارد: “دوچرخه سواری یک تفریح است
اگر دوچرخه سوار کوچک شما، جنبه ی تفریحی را در روند یادگیری خود احساس نکند، هیچ گاه به یادگیری خود ادامه نخواهد داد.
 
 
 

آمادگی برای راندن دوچرخه

عموماً شما می توانید آموزش دوچرخه سواری بچه ها را از سنین ۳ تا ۶ سالگی آغاز کنید. البته برخی از کودکان آن را به راحتی فرا می گیرند و برای برخی دیگر این گونه نیست. این زمان منحصراً به رشد فیزیکی و روحی و سطح آرامش و آسودگی کودکان بستگی دارد. پس هیچ گاه او را به یادگیری مجبور نکنید.

  انتخاب دوچرخه:

  زمانی که کودک خود را برای فراگیری استفاده از این خودرو سرگرم کننده آماده می کنید، به یک دوچرخه مناسب کودکتان نیاز دارید. با این تفکر که کودک شما در حال رشد است یک دوچرخه خیلی بزرگ برای او نخرید. چون این کار روند یادگیری را کاهش می دهد یا حتی متوقف می کند.

 

 
 

 

صفحه بعد

 

ماهنامه الکترونیکی سیب/ شهریور ماه  95

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  752
بازدیدکنندگان برخط:  1