نشریه الکترونیکی سیب - شماره 46
روز جهانی بهورز


فرانک فتحی
تأمین سلامت، برخورداری از زندگی سالم، مصون ماندن از بیماری ها و دستیابی به مراقبت های بهداشتی از حقوق مسلم شهروندان است که باید بدون توجه به موقعیت، ثروت، طبقه اجتماعی و سایر تفاوت های آنها در نظر گرفته شود. این مفهوم در عمل به این معناست که هر زن، مرد، جوان، پیر و کودک حق دارد از بالاترین سطح قابل حصول از استانداردهای سلامت جسمی و روانی  بدون هیچ گونه تبعیضی برخوردار باشد.

اگر چه تأمین این حق شهروندی از وظایف غیر قابل تردید دولت است، اما در چند سال گذشته مقوله های اجتماعی و عوامل رفتاری مؤثر بر سلامت مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. این عوامل رفتاری بیشتر مربوط به عوامل فرهنگی و آداب و رسوم بومی، میزان مشارکت پذیری عموم مردم و سطح دانش و آگاهی آنهاست. به عبارت دیگر حداقل50 درصد سطح سلامت جامعه مستقیم به رفتار و باور و نوع نگاه مردم به مقوله بهداشت و سلامت وابسته است. یک رفتار پر خطر و غیر بهداشتی، یا باور اشتباه  از مسایل بهداشتی می تواند سلامت و بهداشت جامعه  را به شدت به خطر اندازد یا میزان تأثیر اقدام های بهداشتی جامعه را کاهش دهد.

نقش و عملکرد بهورزان در نظام سلامت، واقعیت هایی را به رخ می کشد که می تواند زمینه ای برای لزوم الگوگیری در سایر بخش های کشور باشد. بی شک یکی از مهمترین و اصلی ترین عوامل موفقیت نظام سلامت، توجه به نظام شبکهای است که در آن خانه بهداشت به عنوان اولین و اصلی ترین سطح ارائه خدمات بهداشتی، برای پیشگیری نوع اول قرار گیرد و اگر هم به صورت محدود به درمان توجه دارد، باز هم در راستای پیشگیری است. به همین لحاظ یکی از ارکان موفقیت نظام سلامت کشور بهورزان عزیر هستند، چرا که بیشترین بار مسؤولیت نظام سلامت بر دوش این بزرگواران است. این بهورز است که از میان مردم انتخاب میشود و با فراگیری مطالب بهداشتی به مردم خدمت می کند. مردم او را به عنوان پزشک روستا قبول دارند، چرا که بهورز در راستای خدمت به مردم از جان مایه میگذارد و در این راه، روز و شب برایش فرقی نمی کند.

امروز در همه جای دنیا نام « بهورز »BEHVARZ   نام شناخته شده‌ای است که ترجمه ای برای آن در نظر گرفته نشده است و این حاصل سالها تلاش و کوشش بهورزان است. جمهوری اسلامی ایران بنا به سیاست های عدالت محور خود طی 3 دهه تلاش به دستاوردهای مهمی در ارتقای سلامت جامعه به ویژه در مناطق محروم و روستایی دست یافته است. این در حالیست که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در دهه اول انقلاب و پس از آن بازسازی خسارت ناشی از جنگ دستیابی به اهداف مورد انتظار را در حوزه سلامت کشور مشکل میکرد.

با این همه در پرتو استقرار نظام سامان‌مند شبکه‌های بهداشت و درمان و تلاش بی وقفهی مسؤولان و تلاشگران عرصه سلامت با یاری خداوند متعال نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی به چنان نتایج درخشانی دست یافت که امروزه به یکی از الگوهای معتبر جهانی تبدیل شده است. بی تردید بهورزان به عنوان سنگرداران خط اول ارائه خدمات در دستیابی به این موفقیت ها نقشی بی بدیل داشته است و در گذشته و حال نقش بسیاری مهمی در همه پیشرفتهای نظام سلامت داشته و دارند و نتیجه ی تلاش این عزیزان در همه عرصه های مشهود است.

 

 

منابع:

-         فصلنامه افق طلائی سلامت. معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل. جامعی، علیرضا.

-         وبلاگ سلام بهورزcom   salambehvarz.rozblog.  


 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  732
بازدیدکنندگان برخط:  1