نشریه الکترونیکی سیب - شماره 39
علائم بیماری های قلبی

 

بیماری‌های قلبی عروقی، اولین علت مرگ و میر انسان‌ها در سراسر دنیا است. در حال حاضر شیوع این بیماری در ایران روبه افزایش است، به طوری که همانند بسیاری از کشورهای دیگر، در ایران نیز بیماری قلبی عروقی اولین علت مرگ و میر شده است. علت اصلی افزایش ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی افزایش شهرنشینی و زندگی ماشینی، افزایش استرس، کاهش میزان فعالیت بدنی روزانه، تغییر عادات غذائی و روآوردن به غذاهای چرب و آماده و سرخ کردنی،کاهش مصرف میوه و سبزی و در نهایت افزایش وزن، ازدیاد چربی‌های خون و سایر عوامل خطرزا است. از علل عمده‌ی این پیامد ناگوار سلامت، عدم آگاهی افراد از عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی و شیوه‌های پیشگیری از آن می‌باشد. درحالی‌که در بسیاری از موارد این بیماری‌ها قابل پیشگیری بوده و رفتارهای سلامتی مناسب می‌تواند فرد را از ابتلا به این بیماری‌ها مصون نگه دارد و یا باعث به حداقل رسیدن خطر شود. بیماری قلبی دارای یک‌سری علایم می باشد که از مهمترین این علایم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 

1- درد قفسه سینه

 

فردی که درد یا فشاری را در قفسه سینه احساس می کند که قبلا مشابه این درد را تجربه نکرده یا همراه با درد علائمی نظیر تعریق سرد، تهوع و استفراغ  دارد خصوصا اگر درد بیشتر از 30 دقیقه طول کشیده است، باید بطور جدی به درد قلبی شک کند و در اسرغ وقت به اورژانس مراجعه کند یا ترجیحا با اورژانس 115 تماس گرفته ودرخواست کمک کند.

فرق گذاشتن بین دردهای قلبی و دردهای غیر قلبی قفسه‌ی سینه گرچه مهم است ولی به دلیل اهمیت حملات قلبی تشخیص اینکه درد قلبی است یا غیر قلبی را باید برعهد‌ی پزشک گذاشت. ولی بطور خلاصه درد قفسه سینه در صورتی که ناشی از مسدود شدن سرخرگ‌های قلب باشد، درد قلبی قفسه‌سینه است و ویژگی این درد آن است که ممکن است بصورت احساس فشرده شدن سینه توصیف شود، بصورت متناوب ایجاد شود و معمولا تنفس، سرفه یا تغییر وضعیت بدن تغییری در آن ایجاد نمی کند. دسته‌ی دیگری از دردهای قفسه سینه منشا قلبی نداشته و عمدتا به دلیل گرفتگی عضلات و مشکلات استخوانی است و ویژگی این دردها تشدید درد در اثر تنفس یا سرفه و تغییر وضعیت بدن است. دسته‌ی دیگری از دردهای قفسه سینه به دلیل التهاب پرده های دور ریه وقلب است که این دردها با تنفس تشدید شده و همراه تنگی نفس و سرگیجه بوده و با خوابیدن تشدید می‌شوند.

 

 

2- ضعف و خستگی زودرس

 

نارسایی قلب، پایین بودن تعداد ضربان قلب و مشکلات دریچه‌ای قلب با ضعف و خستگی زودرس همراه می‌باشند. وجود علائمی از قبیل تنگی نفس، سرفه، کندی نبض (کمتر از 60 بار در دقیقه)، حملات غش، تعریق سرد و سرگیجه در تشخیص مشکلات قلبی کمک کننده است.

 

 

 3- تنگی نفس

 

در صورتی که تنگی نفس در حالت خوابیده نسبت به حالت نشسته  افزایش یابد و همچنین اگر همراه تورم پاها باشد، می تواند به علت بیماری های قلبی نظیرنارسایی قلب و مشکلات دریچه‌ای قلب باشد. در سالمندان و افراد دیابتی، حمله قلبی با درد خفیف یا بدون درد بوده و تنگی نفس ناگهانی می تواند تنها علامت حمله قلبی می‌باشد.

 

 

 

 4- سرگیجه

 

احساس سبکی سر، تاری دید و عدم تعادل و تعریق سرد می تواند ناشی از خارج شدن ضربان قلب از نظم همیشگی خود(آریتمی  قلبی)، کندی ضربان قلب و یا افت فشار خون باشد. سرگیجه به صورت کوتاه‌مدت، در صورت همراهی با تعریق و یا تپش قلب ممکن است نشانه‌ی آریتمی قلبی ‌باشد. گرچه کمتر کسی است که احسای سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن و ایستادن را تجربه نکرده باشد. این احساس ناشی از افت فشارخون وضعیتی است و بعد از چند لحظه برطرف می شود و نباید با سرگیجه‌ی ناشی از بیماری قلبی اشتباه گرفته شود.

 

 

 5- تپش قلب

 

احساس تپش قلب ممکن است به علت خارج شدن ضربان قلب از نظم همیشگی خود(آریتمی  قلبی) باشد و یا ناشی از اضطراب و فعالیت بدنی باشد. در صورتی که فرد در حالت استراحت به صورت ناگهانی دچار تپش قلب شده و پس از چند دقیقه تپش قلب به صورت خودبخود قطع شود، احتمال آریتمی قلبی وجود دارد.

 

 

6- تعریق سرد

 

اگر تعریق سرد همراه با درد قلبی قفسه سینه باشد، احتمال حمله‌های قلبی مطرح  است و اگر تعریق سرد همراه تپش قلب، سرگیجه، ضعف و بیحالی باشد، احتمال خارج شدن ضربان قلب از نظم همیشگی خود(آریتمی  قلبی)، مطرح می‌باشد.

 

 


 

                            ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 94

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  1,939
بازدیدکنندگان برخط:  1