نشریه الکترونیکی سیب - شماره 39
سرما زدگی
  

 

 

دکتر پونه سروروان

سرما زدگی در شرایطی اتفاق می افتد که دمای بدن به زیر 35 درجه ی سانتیگراد برسد. این حالت عوارض شدیدی می تواند به دنبال داشته باشد و حتی به مرگ منجر شود.
از علایم شایع سرما زدگی می توان لرزش شدید بدن، تنفس سطحی، صدای آهسته، گیجی، لکنت زبان، آشفتگی، خستگی شدید یا نبض ضعیف، و کاهش سطح هوشیاری را نام برد.
توصیه می شود در صورت بروز این علایم در خود یا اطرافیان حتماً با 115 تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.
علت اصلی سرما زدگی مواجهه یافتن با هوای بیش از اندازه سرد است. ماندن به مدت زیاد در هوای سرد نیز ممکن است به این حالت بیانجامد. مواجهه با هوای سردتر از طبیعی هم ممکن است باعث سرمازدگی شود.
سن، بیماری های روحی و فراموشی، مصرف مواد و الکل، شرایط دیگری مثل کم کاری تیروتید، التهاب مفصل ها، کم آبی، بیماری پارکینسون (بیماری عصبی که باعث اختلال حرکت و بهویژه ایجاد لرزش می شود) سکته، آسیب های نخاعی، سوختگی ها و سوء تغذیه، مصرف داروهای ضد افسردگی، و مسکن ها از عواملی هستند که بر شدت سرما زدگی تأثیر می گذارند.
در صورتی که در یکی از اطرافیان با علایم سرماخوردگی روبه رو شدید به اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن آن ها کارهای زیر را انجام دهید:
- فرد سرمازده را با احتیاط حرکت دهید. برای بازگرداندن جریان خون او را ماساژ ندهید زیرا ممکن است احتمال بروز ایست قلبی افزایش یابد. فرد را از محل سرد دور کنید یا روی او را بپوشانید.
- لباس های سرد بیمار را از تنش بیرون آورید و اگر لازم شد آن ها را بچینید تا مجبور نباشید او را حرکت دهید.
- روی اورا با پتوی گرم بپوشانید.
- در صورتی که فرد هوشیار است به او مایعات گرم یا سوپ بدهید تا درجه حرارات بدنش بالا رود.
- از کمپرس آب گرم یا  حوله ی گرم ( نه داغ ) کمک بگیرید. و تنها قفسه ی سینه، گردن و کشاله های ران را کمپرس کنید. اما هرگز ساعد دست و ساق های پا را کمپرس نکنید زیرا باعث برگشت خون سرد به قلب، ریه ها، و مغز می شود که ممکن است به مرگ منجر شود.
- از طرفی دما های بسیار زیاد و یا استفاده از وسایل خیلی داغ نیز ممکن است باعث سوختگی پوست یا ایست قلبی شود.
- مراقب تنفس فرد باشید. اگر تنفس وی خیلی آهسته شد یا سطح هوشیاریش را از دست داد در صورتی که بتوانید احیای قلبی ریوی را انجام دهید.
- سرما زدگی می تواند به از بین رفتن رگ های خونی و عصب، تخریب بافتی، ورم و پارگی عروق و اعصاب و در نهایت مرگ منجر شود.
چگونه از سرما زدگی پیشگیری کنیم؟
- چند لایه لباس روی هم بپوشید حتی اگر فکر می کنید هوا خیلی سرد نیست.
- در زمستان تمام قسمت های بدن را کلاه، روسری، دستکش، جوراب ساق دار، بپوشانید.
- هم چنین هنگام ورزش کردن در محیط سرد، مراقب باشید. زیرا عرق کردن دمای بدن شما را کم می کند و شما را به سرما زدگی مستعد می سازد.
- از لباس های بارانی در زمان برف و باران استفاده کنید. از شنا کردن به مدت طولانی بپرهیزید.
- حفظ دمای بدن  در حد طبیعی بسیار مهم است. اگر دمای بدنتان به زیر 35 برسد باید به پزشک مراجعه کنید حتی اگر علامتی نداشتید.

 منبع:

http://www.who.int/topics/emergencies/en

 ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 94

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  725
بازدیدکنندگان برخط:  1