نشریه الکترونیکی سیب - شماره 39
آمادگي در برابر برف و كولاك
 

 

دکتر پونه سروروان

با توجه به احتمال وقوع برف و يخبندان كه با قطع برق، آب يا گاز همراه شود و در برخي نقاط باعث بروز تصادف ها، ‌شكستگي، و سرما زدگي شود لازم است شهروندان عزيز در فصل سرد سال قبل از وقوع برف و يخبندان آمادگي هاي زير را داشته باشند:

-          چند لباس گرم را در كيفي در دسترس بگذاريد تا در صورت قطع برق و تاريكي هم به راحتي به آن دست يابید .

-          به اخبارهاي محلي در مورد آب و هوا گوش دهيد و در صورت اعلام خطر حتماً خود را آماده كنيد .

-          به تعداد كافي پتو در دسترس داشته باشيد . تا در صورتي كه برق و يا گاز قطع شد براي گرمايش بتوانيد از پتوها استفاده كنيد .

-          چندين چراغ قوه ، باتري نو ، فندك، كبريت،  شمع در دسترس داشته باشید. البته توجه كنيد استفاده از شمع خطر آتش سوزي را به همراه دارد پس بيشتر توصيه مي شود از چراغ قوه استفاده كنيد. مگر اين كه باتري هاي شما شارژ نداشته باشند.

-          تا زماني كه برق قطع نشده است گوشي هاي تلفن همراه خود را مرتب شارژ كنيد.

-          غذاهاي كنسروي و فاسد نشدني به تعداد كافي داشته باشيد. ميوه هايي مثل سيب، موز، پرتقال كه در هواي اتاق فاسد نمي شوند، آماده كنيد. گاهي كلوچه هاي كم كالري مي توانند شما را از گرسنگي نجات دهند.

-          بطري آب يا مخازن آب داشته باشيد. براي آن كه آب يخ نزند مي توانيد شير مخزن را به مقدار خيلي جزئي باز بگذاريد تا آب جريان داشته باشد و از يخ زدن آب جلوگيري شود.

-          وسايلي براي سرگرمي افراد خانواده در دسترس داشته باشيد تا در زمان برف و يخبندان از آن ها استفاده كرده، خود را سرگرم كنند از جمله كارت هاي بازي ، لب تاب، DVD که بايد قبلا مرتب شارژ شده باشند، كتاب، كتاب هاي داستان رنگي براي كودكان، پازل، جدول و....

-           در خانه بمانيد در صورتي كه برف و كولاك شديد باشد احتمال بروز صدمه ، شكستگي دست و پا ، سرما زدگي و يخ زدگي حتي گم شدن وجود دارد.

-          بخاري اتاق هايي را كه كسي در آن ها نيست خاموش كنيد و درب آن اتاق ها را ببنديد. درزها و كناره هاي در و پنجره ها را بپوشانيد تا از خروج گرما جلوگيري كنيد.

 منبع:

http://www.who.int/topics/emergencies/en  


ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 94

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  1
کل بازديد:  722
بازدیدکنندگان برخط:  1