نشریه الکترونیکی سیب - شماره 39
آمادگی و واکنش در مقابل زلزلهافروز اسکندریه
ايران جزء مناطق زلزله خيز دنياست
. تقریباً هر از چند ماهی یک زلزلهی بزرگ با قدرت بالاتر از 5 ریشتر در یکی از شهرهای کشورمان رخ می دهد. زلزله با عث تخريب ساختمان ها، پلها، خطوط آب، تلفن، گاز وبرق میشود وگاهی سيل، آتشسوزي، امواج شديد و بزرگ دريايي وبهمن را پديدمیآورد.  مرگ و میر ناشي از زلزله بيشتربه علت ريختن آوار، شکستن شيشه، سقوط اشيا وحركت زیاد ما در زمان وقوع زمین لرزه رخ میدهد و از آنجایی که پيشبيني زمان رخداد زلزله درحال حاضرغيرممكن است، تنهاراه كاهش خسارت جاني ومالي ناشي اززلزله، رعايت اصول ايمني است.

 

قبل از زمین لزره چه کارهایی باید انجام داد؟

به کارهایی که هنگام زلزله باید انجام دهیم فکر کنیم ممکن است هنگام وقوع زلزله در خانه نباشیم .باید پیش بینی کنیم اگر هنگام زلزله در محل کار باشیم چه کارهایی باید انجام دهیم. برای مثال راههای فرار و محلهای امن را در محل کار بخوبی بشناسیم. برنامه ریزی از قبل باعث ایجاد آمادگی و کاهش استرس در افراد می شود. یک کیف شامل ضروریترین وسایل تهیه کرده، در محل امن و قابل دسترس قرار دهید تا پس از پایان زلزله مورد استفاده قرار گیرد. مهمترین نیازها پس از زلزله عبارتند از تغذیه، بهداشت و وسایلی که برای عملیات نجات و کمک به دیگران نیاز است. با تهیه این کیف می توانیم تا 72 ساعت خود و خانواده را حفظ کنیم. این کیف را می توانیم علاوه بر منزل در ماشین و محل کار خود نیز داشته باشیم. وسایل ضروری که بهتر است در این کیف داشته باشیم مثل آب، جعبه کمک های اولیه شامل باند و قطره چشمی آنتی بیوتیک، آسپرین، پماد سوختگی مقداری از داروهایی که اعضای خانواده مصرف می کنند و یک قیچی کوچک، یک رادیو ترانزیستوری کوچک، چراغ قوه و باطری های یدکی، انبردست و یک بیل کوچک و پیچ گوشتی،[ و مواد غذایی برای سه روز و همچنین برنامه ای از کارهای لازم در زمان رخداد زلزله را با خانواده ی خود طراحی کرده، تمرین کنیم. برای مثال:

-          محل خواب خود را در محلی دور از پنجره، شیشه، لوستر، آینه، و اجسام سنگین مثل قفسه کتاب قرار دهیم.

-          در هنگام وقوع زلزله در زیر میز محکمی پناه گیریم و در حالی که با یک دست پایه میز را محکم گرفته دست دیگر خود را پناه سر و گردن قرار دهیم و تا اتمام زمین لرزه در همان جا بمانیم.

-          باید وسایل سنگین را در قفسه های پایین کابینت ها و کمدها نگهداری کنیم تا هنگام بروز زلزله به بیرون پرتاب نشوند.

-          درب کمدها و قفسه ها و کتابخانه ها را به قفل مجهز نماییم تا هنگام زلزله چیزی به بیرون پرتاب نشود.

-          وسایل سنگین مثل یخچال، ماشین لباسشویی، کتابخانه و ... را با بست به جای خود محکم کنیم.

-          با افراد خانواده راجع به زلزله گفتگو کنیم تا باعث کاهش استرس و اضطراب آن ها گردیم.

-           افراد خانواده با کمک های اولیه آشنایی داشته باشند.

-          افراد خانواده با نحوه ی قطع شیر اصلی آب و گاز و همچنین قطع برق آشنایی کامل داشته باشند.

-          هر از گاهی افراد خانواده با فرض یک زلزله در خانه به تمرین عملیات پیشگیری و امدادرسانی بپردازند.

 

در زمان وقوع زلزله چه اقداماتی انجام دهیم؟

از آن جایی که زلزله چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد باید در این فرصت کم ، هوشیارانه تصمیم گیری کنیم و به جاهای امن پناه ببریم و تا پایان زمین لرزه همان جا بمانیم. جاهای امن مثل:

-          کنار ستون ها

-          زیر میزهای محکم

-          زیر چارچوب درب ها

-          کنار دیوارهای داخلی


صفحه بعد

 ماهنامه الکترونیکی سیب/ دی ماه 94

 

 
نسخه چاپی
تمامی حقوق مادی و معنوی این نشریه متعلق به روابط عمومی دانشگاه است.
 
 
بازديدامروز:  3
کل بازديد:  2,702
بازدیدکنندگان برخط:  1