به بهانه روز جهانی ماما

چشم هایت را که در آغوش منگشودی... از شوق آغاز زندگی، گریستی.
 <<تولد>> بهانه با تو بودن من است.
برای پر گشودن به آسمان زندگی درنگ نکن. من مشتاق دیدنت هستم...
 
5 می (May) مصادف با 15 اردیبهشت، از سوی سازمان بهداشت جهانی و کنفدراسیون بین المللی مامایی به نام << روز جهانی ماما >> نامگذاری شده است. برای اولین بار در سال 1980 این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهادشد و پس از سال 1992 به صورت رسمی به افکار عمومی جهان اعلام گردید. برنامه های این روز با هدف بزرگداشت ماما و آگاهی دادن در خصوص اهمیت کار مامایی برگزار می گردد.
ماما کیست؟
ماما وظیفهی مهمی در مشاوره و آموزش بهداشت، نه تنها برای زنان بلکه برای خانواده و جامعه دارد. علاوه بر این، وظیفه اصلی ماما آموزش دادن دوران بارداری و آماده کردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری است که می تواند به وظایف و مسؤولیت های بیشتری همچون تنظیم خانواده و مراقبت های کودک و در بعضی موارد به مشاوره در مورد بیماری های زنان نیز گسترش یابد. در واقع تمام نه ماه بارداری مادر، با حمایت های عاطفی، روانی و جسمی ماما به انجام می رسد.
بر خلاف باور عموم که ماما را مترادف با کلمهی زایمان و به مفهوم مراقبت از دوران بارداری می دانند، حیطهی خدمات مامایی بسیار وسیع تر و از ابتدای تولد تا انتهای عمر است و ابعاد مختلف بهداشتی از جمله بهداشت باروری، مشاوره، آموزش و آگاهی در دوران بلوغ، ازدواج، بارداری و یائسگی را شامل می شود. قطعا این آموزش ها ضامن سلامت خانواده است.
در دنیا روزانه 1600 زن در اثر عوارض بارداری و زایمان جان خود را ازدست می دهند و بیش از 99 درصد این مرگ ها در کشورهای در حال توسعه است. علت مرگ و میر مادران خونریزی، زایمان سخت، فشار خون بالا، عفونت و عوارض سقط های غیر بهداشتی است و بسیاری از این مرگ ها قابل پیشگیری است. با مرگ مادر، خانواده عضو اصلی خود را از دست داده و بقا و آموزش کودکان نامعلوم می شود. با برنامه ریزی دقیق و انجام مراقبت های لازم در این دوران می توان به پیشگیری از مرگ مادران که یکی از اهداف مهم کشور هاست، دست یافت. ماما به عنوان عضو اصلی در مراقبت از مادر نقش مهمی در این خصوص ایفا می کند.
تاریخچهی مامایی ایران:
قدمت رشته مامایی در ایران به شکل آموزش عالی پس از تحصیلات دبیرستان، به 80 سال قبل برمی گردد. اولین آموزشگاه مامایی به نام مدرسه قابلگی با 10 نفر شاگرد در سال 1298 در بیمارستان بانوان تهران تاسیس شد. پس از گذشت 10 سال، اولین آموزشگاه عالی مامایی در سال 1308 و با اعطای مدرک معادل لیسانس به عنوان یکی از شعب مدرسه طب آغاز به کار کرد. در سال 1319 یعنی 6 سال پس از افتتاح دانشگاه تهران، بیمارستان زنان به دانشکده پزشکی ملحق شد و از سال 1368 تربیت دانشجویان کارشناسی و بعد از آن کارشناسی ارشد مصوب شد.
جمعیت مامایی ایران:
عده ای از ماماهای کشور در شهریور 1323 کانون مامایی را پایه گذاری نموده و شروع به فعالیت کردند. این کانون در سال 1342 با << کانون همکاری ماما ها >> که اعضای آن را پرستار – ماما تشکیل می دادند، یکی گردید و بدین ترتیب انجمن تازه ای به نام <<انجمن ماما های ایران >> تشکیل شد. به نظر می آمد که انجمن نامبرده توانایی های لازم برای برطرف کردن نارسایی ها را نداشتهاست و در اواخر سال 1367 به دلیل دشواری های گوناگون حرفه ای از قبیل نامعین بودن جایگاه مامایی، منطبق نبودن برنامه های آموزشی با شرح وظایف، نداشتن شرح وظایف معین و مناسب، جذب نکردن ماما های فارغ التحصیل در محیط های کاری و... گروهی از ماما های جوان بار دیگر برای رفع مشکل و تامین کمبود ها همت گماشتند و پس از بررسی مشکلات موجود زمینه را برای تاسیس <<جمعیت مامایی ایران>> فراهم آوردند و طی دو سال فعالیت و پیگیری در سال 1369 جمعیت موفق به کسب پروانه فعالیت از وزارت کشور گردید و به ثبت رسید. جمعیت مامایی ایران از سال 1380 عضویت کنفدراسیون بین المللی ماما ها را پذیرفته، فعالانه در کنگره این کنفدراسیون شرکت کرده است. این کنفدراسیون در کشور انگلیس است و در حال حاضر 83 انجمن مامایی از بیش از هفتاد کشور جهان عضویت این کنفدراسیون را دارد. اهم وظایف این کنفدراسیون شامل برگزاری کنگره بین المللی، کنفرانس ها و کارگاه های بین المللی، و تلاش در راه آغاز یک دوره مادری سالم و بی خطر است.
پروردگارا... تو قبل از یک مادر محبت و عشق را در دست های ما به ودیعه گذاشتی تا یک تولد را در آغوش گیریم... ما به این عنایت در بین خود محتاجیم، آن را از ما دریغ مدار...
 
نسترن عباسی - لیسانس مامایی-  کارشناس دفتر شورای هماهنگی آموزش و سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز
منبع:
http://midwifery-pop.com
 
 
 
 

آمار بازدیدکنندگان

بازدید امروز : 1
بازدید کل: 1258
بازدیدکنندگان برخط: 1
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-3-9 15:28        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ     
 
Copyright © 2011
تمامی حقوق جهت وب سایت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ است